Bez názvu 1

Hlasujte pro Nejkrásnějšího koně ČR 2014 – FINÁLE

Finále internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014) začalo v první minutě pondělí 4. srpna. Hlasovat na pro Nejkrásnějšího koně ČR je možné do poslední minuty neděle 17. srpna. Vybrat si lze z 10 kandidátů. Jsou to vítězové osmi divizí, další dva koně se nominovali vysokým počtem získaných hlasů. Svůj hlas udělte níže pod profily koní či na titulní straně serveru. Navíc se každý hlasující může zúčastnit soutěže o vstupenky na vyhlášení. Stačí pouze hlasovat pro svého favorita a vybrat výhru!

 

Shetlandský pony – mini typ
1813 LOCKSLEY PERMONÍK

Hřebec, ryzák, nar. 2008
Otec:  Lector van de Nijkamphoeve
Matka: Nancy v.stal de Hestert (po Goldwin v.Wegdam)
Chovatel: Magda Skalická, Hřebčín Permoník, Vráž u Berouna
Majitel: Jana Vrkoslavová, Ranč V – Zehuby (Kutná Hora)

	Shetlandský pony LOCKSLEY PERMONÍK

Hřebec byl importován ještě v těle matky, jeho otcem je velice kvalitní hřebec Lector van de Nijkamphoeve
Locksley Permoník sám je velice charakterní líbivý hřebec, vyniká prostornými chody a korektním postavením, jak předních, tak zadních končetin.
Byl vyhlášen vicešampiónem už v kategorii juniorů.
V roce 2012 získal na Národním šampionátu v Pardubicích titul vicešampióna a titul Nejlepšího koně českého chovu.
V roce  2013 v Lysé nad Labem byl vyhlášen Národním šampiónem plemene a odvezl si domů i Pohár Anne a Kennetha Scottových jako nejlepší reprezentant českého chovu.
Stal se dvojnásobným šampiónem ve „své“ kategorii shetland pony – mini typ (mezi seniory i celkově) a kromě toho byl vyhlášen šampiónem celé výstavy Mountain & Moorland pony.

	Shetlandský pony LOCKSLEY PERMONÍK
Foto: Věra Zinková


 

Fjordský kůň
BALONY I – 88

Hřebec, plavák (brunblakk)
nar. 1989Otec: Ullo U – 67
Matka: Ony des Pres (po Jorgen)
Chovatel: J. Ernwein, Oberahausbergen (Francie)
Majitel: St. Het Hengstenfonds – Hoenderloo (Nizozemsko)
Pronájem: Žaneta Pfefrová, Fjordský hřebčín Stará Paka

Fjordský kůň  BALONY I - 88

Tento energický atlet byl do České republiky přivezen manžely Pfefrovými v roce 2010 jako první fjordský hřebec zapůjčený Het Nederlandse Fjordenpaarden Stamboek za účelem zlepšení úrovně chovu sportovních fjordů u nás.Balony I-88 je hřebec nového sportovního typu fjordského koně, s kohoutkovou výškou hůlkovou 150 cm.Vyniká velice prostorným a lehkým pohybem a výborným skokovým stylem. Ve svých 25 letech je ukázkou dlouhověkosti a vitálnosti fjordských koní. Hřebec získal titul KEUR za výbornou plodnost a titul MODEL za výborný exteriér a složil zkoušku pod sedlem s nejlepší známkou AA se ziskem 109 bodů,Je držitelem diplomu LL (drezúra) a B (skoky) ve Fjordsport – nizozemském systému hodnocení sportovní karieéy koní.Balony I-88 působí ve Fjordském hřebčíně Stará Paka.Celkově bylo po něm odchováno 169 hříbat z nichž se většina projevila jako exteriérově i výkonnostně nadprůměrní koně.Svou výškou, jezditelností, úžasnými chody a výborným skokovým stylem hřebec výrazně zasáhl do vlastností populace fjordských koní u nás.

Fjordský kůň  BALONY I - 88

Foto: Renáta Kolářová


 

Slezský norický kůň
1589 BARAMIS

Hřebec, hnědák, nar. 2008
Otec: 2952 Brys Slezský
Matka: 72/484 Sasanka (po 2691 Streimur)
Chovatel: ZEFA Zbytiny s.r.o., Prachatice
Majitel: Robert Bambuch, Střed,Velké Karlovice
Držitel: Vítkovská zemědělská s. r. o., Vítkov – Klokočov

Slezský norický kůň 1589 BARAMIS

Baramis je šestiletý plemenný hřebec, typický představitel linie 419 Bravo (1914).
Genetický zdroj, podíl původních genů 49,4 %.
Do plemenitby byl zařazen v roce 2010 po úspěšném absolvování šedesátidenního testu v hřebčinci Tlumačov.
Po něm byl odkoupen Robertem Bambuchem z Velkých Karlovic, na jehož stanici působil v sezónách 2011, 2012 a 2013.
V letošní sezóně připouští na stanici v Klokočově.
Hřebec je velmi dobře hodnocen po pracovní stránce, soutěží chladnokrevných koní se ale prozatím nezúčastňoval.
Byl dobře hodnocen na výstavě v Prostřední Bečvě a letos na výstavě v Novém Jičíně. V současnosti již má 35 narozených hříbat, z toho dva hřebečci byli vybráni do testační odchovny.
V příštím roce uvidíme jeho první dcery ve výkonnostních zkouškách.
Hřebec je velmi dobrém typu slezského norika, má atraktivní a momentálně žádanou barvu. Vyniká dobrým charakterem.

Slezský norický kůň 1589 BARAMIS

Foto: Pepa Hloušek


Starokladrubský kůň
GENERALE PASTORELLA VII

Hřebec, bělouš, nar. 2004
Otec: 830 Generale Aversa XLIX
Matka: 257 Pastorella (po Sacramoso Aboca XL)
Chovatel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.
Majitel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o.
Míry: 167/178, 198, 22,5 cm

Starokladrubský kůň GENERALE PASTORELLA VII
Starokladrubský plemenný hřebec 1428 Generale Pastorella VII je v současné době kmenovým plemeníkem Národního hřebčína Kladruby nad Labem, s.p.o., tedy hlavním zástupcem klasického kmene Generale založeného již v roce 1787.
Hřebec se vzácným původem přísluší k rodině Almerina-Aluta (1769).

Zajímavostí je, že Generale Pastorella VII měl prapředka stejného jména, plemenného hřebce Generale Pastorella V. Ten se narodil v roce 1813, tedy před více než 200 lety.
Jeho dědem byl zakladatel kmene hřebec General (*1787), syn plemeníka Imperatore a vnuk slavného hřebce Pepoli, od kterého odvozujeme celou historii současného chovu starokladrubských koní.

Otcem hřebce Generale Pastorella VII je zasloužilý starokladrubský plemeník a úspěšný reprezentant Národního hřebčína Kladruby nad Labem ve sportu (soutěžích přežení) Generale Aversa XLIX.
Ve věku 18 let se těší výborné kondici a stále je aktivní v reprezentativní službě a v chovu, což svědčí o jeho vynikající konstituci.
Hřebec vyniká výbornou mechanikou pohybu. Narodilo se po něm celkem 26 potomků, z toho 3 hřebci a 6 klisen byli zapsáni do chovu.

Matkou je klisna 257 Pastorella, která dala během života 13 hříbat a tím se řadí k nejproduktivnějším klisnám kladrubského základního stáda.

Generale Pastorella VII absolvoval výkonnostní zkoušky pro starokladrubské hřebce jako čtyřletý v Kladrubech nad Labem, s vysokým hodnocením za typ (7,80), výkonnost (8,96) a mechaniku pohybu (8,77).
Díky těmto vlastnostem a výbornému charakteru je jedním z nejúspěšnějších koní ve spřežení Jiřího Nesvačila jun. – společně reprezentují Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o., ale i Českou republiku na mezinárodních závodech.
V loňském roce byla vrcholem jejich spolupráce účast na Mistrovství světa dvojspřeží v Topolčiankách, kde obsadili 7. místo v maratónu.
V sezóně 2014 je zapřahán do závodního čtyřspřeží Jiřího Nesvačila a společným cílem je nominace na Světové jezdecké hry. Zatím se jim v cestě za tímto cílem daří velmi dobře. Čtyřspřeží, ve kterém je Generale Pastorella VII zapřahán, zvítězilo letos v dubnu v Rudolfově poháru v Kladrubech nad Labem a obsadilo skvělou druhou příčku na mezinárodních závodech spřežení v Němčicích.

Po Generale Pastorella VII, který působí v plemenitbě od roku 2010, je v hřebčíně narozeno 18 hříbat (7 hřebců a 11 klisen). Potomstvo je zatím v odchovu.

Starokladrubský kůň GENERALE PASTORELLA VII

Foto: Vladimír Valenta


 

 

Achaltekinský podílový kůň
MYSHMYSH

Hřebec, plavák, 2011
Otec: 1261 Mignart
Matka: Alemgoshar (po Polotlize)
Chovatel: Vlasta a Petr Gálovi, Farma GG, Stránka (Mšeno u Mělníka)
Majitel: Sabina Němcová, Zbyny (Doksy)

Achaltekinský podílový kůň MYSHMYSH

Myshmysh je mladý nadějný hřebec, v současné době v základním výcviku.
V brzké budoucnosti ho čeká licentace a sportovní příprava – prezentován by měl být jak na drezurních obdélnících, tak parkurových kolbištích a vytrvalostní trati – zkrátka tak, aby demonstroval všestranný talent achaltekinců.
Myshmysh je charakterově vyrovnaný, spíše klidného temperamentu.
Je delšího rámce, ušlechtilých forem, exteriérově jde o typického představitele své linie (Toporbai).
Má lehký, elastický pohyb s dostatečným prostorem a velmi dobrou technikou skoku.
Na slunci vyniká jeho zlatá barva s kovovým leskem.

Achaltekinský podílový kůň MYSHMYSH

Foto: Kateřina Kuntošová a Eva Malá


 

Český teplokrevník,
1558 GALANDRO ZH

Hřebec, ryzák, nar. 2007
Otec: 1053 Guidam Sohn
Matka: 21/417 Palomina Princes (po 536 Lopez – 17)
Chovatel: Radomír Fischer, Kdyně
Majitel: Zemský hřebčinec Písek

Český teplokrevník, 1558 GALANDRO ZH

Rámcový, vysoký a mohutný, přitom ušlechtilý ryzák s požadovanou kostnatostí, s kvalitní mechanikou pohybu ve všech chodech.
Narodil se v chovu Radomíra Fischera z Kdyně a jako odstávče byl Zemským hřebčincem Písek zakoupen do testační odchovny hříbárna Nový Dvůr.
Zde absolvoval celý odchovný a výcvikový cyklus a v základních zkouškách výkonnosti TO s přehledem zvítězil. Předtím absolvoval s úspěchem předvýběry českého tepolokrevníka v Hradišťku u Sadské. Ve stodenním testu svého ročníku se umístil jako první s celkovým výsledkem 8,04 b.
Jeho otcem je dodnes vzpomínaný 1053 Guidam Sohn (KWPN), hřebec s vynikajícím, pružným pohybem, obrovskou potencí a stylem skoku, který působil v plemenitbě v ČR pouze jednu sezonu. Tu korunoval impozantním vítězstvím ve finále Kritéria mladých koní pětiletých (KMK) 2006.
Pod jménem Induparts Guidam Sohn startoval později pod mistrem světa Jos Lansinkem (Belgie) v mezinárodních soutěžích. V roce 2009 se stal vítězem výběrů hřebců pro Plemennou knihu BWP.
Za zvláštní zmínku stojí děd 1558 Galandro ZH, holandský hřebec Guidam. Ten byl sám úspěšný v mezinárodním skokovém sportu, ale brzy se začal prosazovat jako význačný otec skokovými potomky (Lebon, Leron, Armani, Nidam a Cow Boy) i zažazenými syny (Luidam, Madison, Guidam de Henry a Quidarc).
Naprostou slávu mu získali Authentic (stříbrná mediale – družstva OH Atény 2004 a MS Cáchy 2006, bronz OH Hong Kong 2008) a rovněž v Hong Kongu stříbrný Ninja la Silla, který úspěšně pokračoval v kariéře včetně vítězství na ME Madrid 2011.
OH 2008 v Hong Kongu byly neoficiálně nazývány „Guidamovými hrami“ a hřebec byl v Nizozemsku vyhlášen plemeníkem roku.
Matka hřebce 1558 Galandro ZH je po 536 Lopez-17, který již zařadil do Hlavní plemenné knihy a Plemenné knihy českého teplokrevníka více než 50 svých dcer.
Bába Perleť v sobě nese nejosvědčenější tuzemskou skokovou krev (prochována II-III na Przedswit X, přítomnost krve anglického plnokrevníka Diadém).
Hřebec 1558 Galandro ZH absolvoval cyklus soutěží KMK, kde několikrát zvítězil.
V plemenitbě působí od roku 2012, a v roce 2013 byl jeho syn Gucci (z matky po Action Hero) nejlepší na celostátní přehlídce hříbat ve Zduchovicích.
1558 Galandro působí v Plemenné knize českého teplokrevníka a od roku 2014 nově i v Plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.
Poznámka:
Kůň reprezentuje plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety nereagoval.

Český teplokrevník, 1558 GALANDRO ZH
Foto Šárka Votavová a Jitka Kreidlová


 

Appaloosa
RUSTY LIL DRY DOC

Valach, leopard sorrel, nar. 2004
Otec: Rustys Lil Nugget
Matka: Ima Poco Lena (po Ima Dazzelena)
Chovatel: Brita Hoffner, Seeheim – Jugenheim (Německo)
Majitel: Kristina Klímová, Troubsko

Appaloosa RUSTY LIL DRY DOC

Rusty má na svém kontě více než 4000 USD vyhraných v pouhých dvou reiningových závodech.
Mimo jiné je evropským šampionem, ApHCG Reining Futurity šampionem a Americana 2008 – ERAA Co-Reserve Futurity šampionem.
Jeho otec Rustys Lil Nugget je dvojnásobným světovým šampiónem v disciplíně working cowhorse.
Rustyho matka dala několik evropských šampiónů.
Sám Rusty je kůň neobyčejných kvalit, které spolehlivě předává na své potomstvo.
Úspěšně se prezentoval na evropské scéně zejména v reiningu a halteru, ale i v dobytkářských disciplínách.
Výsledky:
2008 CFJ Reining Open Champion
2008 ERAA Futurity Co-Reserve Champion – AMERICANA 2008
2008 ApHCG Reining Futurity Open Champion – Aachen, German
2008 ApHC Reserve European Champion Snafflebit/Hackamore Reining
2008 ApHC European Champion Heritage Class Open
2008 ApHCCZ Reining Horse of the Year
2008 ApHCZ Team Penning Champion
2007 ApHCCZ Most Colorful Open Champion
2009 ApHCZ Team Penning Open Champion
Pro zájemce jsou stále k dispozici jeho inseminační dávky, z doby působení koně v chovu.

Appaloosa RUSTY LIL DRY DOC

Foto: Magdaléna Straková a Tristan Dark


Holandský teplokrevník (KWPN)
1346 ESPRIT ROYAL

Hřebec, vraník, nar. 1992
Otec: Elcaro
Matka:  Rubana (po Palatin)
Chovatel: W. Hoogeveen (Nizozemsko)
Majitel: Klára Boháčková, Vondrov (Hluboká nad Vltavou)

Holandský teplokrevník 1346 ESPRIT ROYAL

Drezurní KWPN hřebec, výkonnost T, finalista Mistrovství ČR a Drezurního poháru, druhý v Mistrovství ČR družstev, třetí místo ve FEI Challenge Test.
Působí v Plemenné knize českého teplokrevníka, je otcem velmi kvalitních hříbat (první ročník se narodil loni).
Esprit Royal byl na jaře 2008 importován z Nizozemska. V tomtéž roce byl na základě vlastní výkonnosti uznán jako plemenný hřebec pro PK ČT.
Přestože v Nizozemsku startoval nevýše do stupně ST, vlastní výkonnost stupně T v drezúře si v České republice „vychodil“ během čtyř měsíců.
Jeho první  sportovní sezóna v ČR byla velmi úspěšná, s několika vítězstvími a umístění v drezurních soutěžích stupně ST a T a stříbrnou medailí na Mistrovství ČR v soutěži družstev.
Esprit Royal zaujme nejen naprůměrným exteriérem a výbornými chody, ale také svou milou a přátelskou povahou. V práci se vyznačuje klidným a vyrovnaným temperamentem a velmi dobrou jezditelností.
Otec Elcaro má ve svém rodokmenu známá a zvučná jména (Zeoliet, G. Ramiro Z., Abgar XX, Lucky Boy XX), mísí v sobě starou krev, která sahá až do původních groningenských linií – jde tedy o čistý, staronizozemský původ.
Elcaro byl jedním z nejlepších a  nejžádanějších hřebců svého ročníku a jeho potomstvo je velmi oblíbené pro vranou či tmavě hnědou barvu, výraznou hlavu, kombinaci síly a elasticity v pohybu a silný pohyb od zádě.
Matka Rubana, hnědka po polokrevném hřebci Palatin, se pyšní predikátem „keur“. Ten se uděluje výhradně klisnám, které se úspěšně prezentovaly ve sportu.
Esprit Royal u nás závodil pod sportovním jménem Kodex Royal.
V současné době již ukončil svoji závodní kariéru a jako plemeník působí na Dvoře Vondrov, v Hluboké nad Vltavou.

KWPN (Holandský teplokrevník) 1346 ESPRIT ROYAL

Foto: Zuzana Buráňová


Pura Raza Espaňola (PRE)
FUSILERO III

Hřebec, bělouš, nar. 1998
Otec:  Victorioso VII.
Matka: Hipica II. (po Hispano VIII)
Chovatel: E. B. Rodriguez, Valladolid, Španělsko
Majitel: MUDr. David Grunthal a Mgr. Vanda Bělinová, Těchařovice (Milín)

Pura Raza Espaňola (PRE) FUSILERO III

Fusilero III pochází z linie Salvador Guardiola Fantoni a to jak z matčiny, tak otcovy strany. Tyto linie jsou tradičně známy pro šlechtění drezurně talentovaných PRE.
Fusilero je dokonce dvakrát prochován na hřebce Maromo. To je jeden ze zakladatelů tohoto slavného chovu a otec legendárních PRE hřebců jako jsou Educado, Centella V, Hispano VIII, Dominanta, Chorlito, Lejano nebo Ebanisto II. Tito synové vynikají korektní mechanikou pohybu a svou schopností ji předat na potomky.
Fusilero III byl uchovněn ještě ve Španělsku a v ČR má již tři potomky, samé hřebečky.
Prezentuje se v v drezúře s jezdkyní Vandou Bělinovou.
Dosahuje dobrých výsledků zatím na úrovni S, ale nyní je již připravován na soutěže nejvyššího stupně obtížnosti Grand Prix.

Pura Raza Espaňola FUSILERO III
Foto: YeguadaD a Šárka Veinhauerová


 

Fríský kůň
PIETER  VAN  DIPHOORN

Hřebec, vraník, nar. 2005
Otec: Karel 370
Matka: Marissa (po Leffert 306)
Chovatel: Ensing, Diphoorn (Nizozemsko)
Majitel: Vendula Šponarová, Stáj Studánka (Varnsdorf)

Fríský kůň PIETER  VAN  DIPHOORN

Typický představitel plemene se narodil  v známém chovu rodiny Ensing z Diphoornu, v Nizozemsku.
Do České republiky byl importován ve věku 10 měsíců Vendulou Šponarovou, která si ho vybrala především na základě velmi dobrého původu.
Pieter  při své výšce 170cm  vyniká nejen exteriérem, ale také velmi dobrým pohybem.
Je to velký hřebec barokního typu s velmi přátelskou povahou, učenlivý, nekonfliktní a rád se předvádí.
V loňském roce se zúčastnil svodu fríských koní v Hradištku u Sadské, kde  navíc vystupoval v doprovodném programu. Ve své kategorii  hřebců získal titul Ster a titul šampiona hřebců. V letošním roce také začal svoji drezurní kariéru a má za sebou již několik startů v soutěžích na stupni S.
Pieter se každoročně účastní všech větších akcí spojených s koňmi, kde je předváděn jak v drezúře, tak na dvou lonžích či ve volnosti.
Má za sebou nespočet vystoupení, kde vždy sklízí veliké ovace.
Již tradičně se účastní výstavy Kůň v Lysé nad Labem, Mezinárodní výstavy hospodářských zvířat v Brně a mohli jste ho zhlédnout i v Black horse Show. Minulý rok se také předvedl v nejlepším světle na charitativní akci Fríští koně pro Kapku naděje.

Fríský kůň PIETER  VAN  DIPHOORN
Foto: Petr Šimek


 

 

 

Soutěž: Hlasuj, vyhraj a uvidíš!

Pro vylosované hlasující ve finále ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014)
jsou připraveny tyto ceny:

1.    Deset volných vstupů (každý pro dva dospělé a dvě děti) na slavnostní vyhlášení výsledků ankety a prezentaci nejlepších koní v areálu Zemského hřebčince Písek (sobota 23. srpna 2014). Nejkrásnější kůň ČR, umístění na 2. – 4. místě a vítěz Poháru odborníků budou představeni v programu Chovatelského dne Zemského hřebčince Písek.

2.    Pět VIP vstupů (každý pro dva dospělé) na slavnostní vyhlášení výsledků ankety a prezentaci nejlepších koní v areálu Výstaviště Lysá nad Labem, v programu večerní show (sobota 20. září 2014). Součástí výhry je celodenní vstupenka na výstavu Kůň 2014 a katalog výstavy.

Publikováno v Rok 2014.