Maximum Blues Master

Nejkrásnějším v roce 2012 byl Maximum Blues Master

Do třetího ročníku internetové ankety byli nominováni reprezentanti 28 plemen koní, chovaných v České republice.

Koně vybraní příslušnými chovatelskými organizacemi se postupně utkali v sedmi divizích:

Pony a miniaturní koně, malá plemena, chladnokrevná plemena, historická plemena, plnokrevná a čistokrevná plemena, teplokrevná a sportovní plemena, westernová plemena.

Hlasovalo se jen na serveru Asociace svazů chovatelů koní ČR (ASCHK),

a všechny spolupracující specializované servery (Equichannel, Jezdectví a Jezdci) využívaly informace tam zveřejněné.

Do finále postoupili přímo vítězové divizí a ty doplnili další tři koně s koně s nejvyššími preferencemi (počtem získaných hlasů)

Pořadateli ankety byly znovu ASCHK, Dostihový spolek, a. s., Pardubice a oficiálně poprvé také vydavatelská společnost Profi Press.

Vítězem se stal reprezentant plemene paint horse Maximum Blues Master.

Dvouletý hřebec v atraktivní barvě black overo dostal finálových 1637 hlasů, tedy 27,52 % z odevzdaných 5948 hlasů.

Jeho vizitka ze září 2012 sdělovala:

„Chovatelem (majitelem jeho matky v době připuštění) byli Ivey, David a Jane Ryanovi z Oklahomy (USA).

Majitelka Mgr. Lenka Šnáblová (Wanted Ranch, Veselíčko v okrese Děčín) koupila koně od Kristy Wilkinové (The Colony, Texas, USA).
Maximum Blues Master je výjimečný mladý hřebec se skvělým charakterem, mohutnou stavbou těla a vynikající výkonností.
V roce 2011 se jako roček stal trojnásobným evropským šampionem a 2x Reserve Grand Championem, získal ocenění ROM v Color Class a stal se dvojnásobným šampionem PHC ČR.

Excelentně reprezentoval svou majitelku i Českou republiku v zahraničí – čtyři dny po vítězství v internetové anketě získal na Mistrovství Evropy plemene paint horse v bavorském Kreuthu i titul Gold European Champion ve třídě Color a o den dříve se stal „bronzovým“ evropským šampiónem ve třídě In Hand Trail.

Maximum Blues Master má na svém kontě kromě toho neuvěřitelných 55 prvních míst, stal se dvojnásobným mistrem a jednou vicemistrem Bádenska-Württemberska (Německo), mistrem Bavorska (Německo), patnáctinásobným  Grand Championem (Německo, ČR) a získal hned čtyřikrát další ocenění ROM –  v disciplínách Halter Stallions Open, Halter Stallions Amateur, Longe Line a In Hand Trail.

V současné době je (2012) to nejlepší dvouletý paint horse nejen České republiky, ale i Evropy, na svém kontě má víc než 100 APHA bodů – a to jeho sezóna 2012 zdaleka nekončí.
Od příštího roku ho kromě závodní kariéry čeká také působení v chovu.“
Do finále ankety se dostal jako vítěz divize Westernová plemena.

Do Pardubic, na slavnostní dekorování, přijel kůň přímo z Německa.

Na druhém místě skončil se ztrátou 220 hlasů na vítěze fríský hřebec Eelco R. v majetku Michala Sekota (SAM, Česká Bříza). Majitel se ale rozhodl, že na toto umístění nebude reflektovat a z ankety odstoupil. Kůň proto nebyl v Pardubicích ani předveden, ani dekorován.

Na třetí místo dostaly odevzdané hlasy vítěze divize Plnokrevná a čistokrevná plemena, achaltekinského hřebce Stambul (vraník, nar. 2001) pocházející z chovu hřebčína Akhalt-Servis (Rusko) a v majetku Kateřiny Králové (Pyskočely).

Čtvrté místo v anketě obsadil fjordský kůň, hřebec 1656 Reitze (plavák, nar. 1996).
Produkt Natuurmonumenten, Paterswolde (Nizozemsko) byl majitelem T. Het Hengstenfonds, (Hoenderloo, Nizozemsko) zapůjčen do ČR a působil na stanici u Veroniky Myslivečkové (Dlouhomilov, okres Šumperk).

Do finálepostoupil díky preferencím v divizi Malá plemena

Ve finálové sestavě 10 koní s nejvíce hlasy na kontě byli dále zástupci plemen shetlandský pony, islandský kůň, českomoravský belgický kůň, slovenský teplokrevník (chovaný v ČR), slezský norický kůň a quarter horse